środa, 3 czerwca 2020

4 czerwca

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Przed nami niedziela Trójcy Świętej, dlatego rozpocznijcie modlitwą:
Modlitwa: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu
Jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki, wieków. Amen.
Klasa I
Temat: Idziemy z Panem Jezusem.
Przyjrzyjcie się obrazom.
 Jak iść na procesję Bożego Ciała i nie zwariować? A może nawet ...Fakty Kaliskie / Aktualności / Wydarzenia w Kaliszu / Procesja ...

e-legnickie.pl - Procesja Bożego Ciała w Legnicy (FOTO)Procesja Bożego CIała. Sprawdź jakie będą utrudnienia w ruchu ...
11 czerwca - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało. Dzień ten przypomina o żywej obecności Chrystusa w Eucharystii, pod postaciami chleba i wina. Stąd na uroczystość wybrano czwartek, który jest dniem Jej ustanowienia. Pamiętacie Ostatnią Wieczerzę, którą Pan Jezus spożył z Apostołami w Wieczerniku?
Tam właśnie dał  nam Siebie pod postacią chleba i wina.
Nieodłącznym elementem świętowania tego dnia, jest procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy symbolizujących cztery strony świata. Przy każdym z ołtarzy czytany jest fragment Pisma Świętego powiązany tematycznie z ustanowieniem Eucharystii. Nasz udział we Mszy Św. i procesji jest wyrazem naszej wiary w obecność Pana Jezusa, pod postaciami chleba i wina. Wyrazem naszej wiary jest także przyozdabianie trasy procesji i okien domów, modlitwy, śpiewy, zaangażowanie np, sypanie kwiatów. W tym roku, ze względu na pandemię, nie wyjdziemy z Panem Jezusem na ulice naszych miejscowości. Odbędą się procesje wokół kościoła. Ale zachęcam Was bardzo gorąco, abyście wspólnie z waszymi rodzinami, uczestniczyli w tym wielkim święcie, zachowując oczywiście środki ostrożności, mając zakryte usta i nos maseczką.
Czy wiecie jak nazywa się przedmiot, który kapłan trzyma w ręku? 
Lubartów: Procesja Bożego Ciała w Lubartowie | Przegląd Lubartowski

To jest monstrancja. Naczynie liturgiczne, służące do wystawiania, prezentowania Pana Jezusa obecnego pod postacią chleba (Hostia). Właśnie w czasie procesji, Pan Jezus niesiony jest w monstrancji.
Wychwalamy Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie (czyli pod postacią chleba i wina), słowami:
Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament. 
Teraz zawsze i na wieki, wieków. Amen.
Odmów tę modlitwę i ją zapamiętaj.
Klasa VIa i VIb
Temat: Przemienieni przez Boga.
Udziel odpowiedzi na pytania. zapisz je w zeszycie i prześlij dziś do mnie.
1. Wymień okresy roku liturgicznego.
2. Przyporządkuj wymienione święta do okresów liturgicznych:
Boże Narodzenie, Uroczystość Wszystkich Świętych, Środa Popielcowa, Wielkanoc, Wielki Piątek, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Boże Ciało, Zesłanie Ducha Świętego.Trzech Króli. 
3. Co jest centrum każdego okresu liturgicznego. 
Czekam na prace.

Klasa VII
Temat: Kościół w zmieniającym się świecie.
 
Kościół został powołany do istnienia przez Jezusa po to, by kontynuować Jego misję w świecie. Misją Jezusa, a zatem misją Kościoła było i jest formowanie ludzkich serc i umysłów po to, by człowiek stawał się narzędziem Boga dla przemiany świata. Najpierw musimy sercem przylgnąć do Boga, a następnie rozumnie realizować nasze zadania. Dla formacji serc i umysłów Kościół musi prowadzić mądrą katechizację, która polegać powinna na takim przekazie Dobrej Nowiny, który byłby zrozumiały w życiu każdego z nas, w historycznym czasie naszego życia. Ewangelia nie jest i nie może być przekazywana tylko jako relacja z wydarzeń sprzed 2000 lat. Ewangelia, Dobra Nowina, która dzięki tym wydarzeniom weszła w świat ludzi, jest aktualna zawsze. Jej przesłanie nie zmienia się, nie zmienia się również człowiek, do którego od 2000 lat mówi Jezus. Jednak następuje przemiana świata, cywilizacji technicznej i kultury, w której ten człowiek żyje. Przesłanie Ewangelii musi być przekazywane w języku zrozumiałym dla słuchacza. Jednak słowa często zmieniają swoje znaczenie, gdyż zderzają się z nowymi doświadczeniami człowieka, z nowa kulturą i wrażliwością. Dlatego trzeba na nowo odnajdować słowa przekazu Dobrej Nowiny tak, by trafiały one do człowieka XXI wieku.

Wobec Boga nie ma podziałów. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. W Kościele są niezmienne prawdy wiary, choć je inaczej się formułuje, niezmienne zasady moralne i nowe pytania moralne i Kościół na nie odpowiada w świetle niezmiennych zasad.

 Otwórz podręcznik na stronie 104 i zapoznaj się z tematem. Na podstawie tekstu udziel odpowiedzi na pytanie:
1.Na czym polegała reforma gregoriańska?
Zapisz ją w zeszycie i dziś prześlij do mnie.
Czekam na prace.

5 komentarzy:

22 czerwca

Dla wszystkich klas na ten tydzień. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! To już ostatni tydzień naszych spotkań katechetycznych. Dzięk...