sobota, 4 kwietnia 2020

Tematy 06.04 - 08.04


 Zdw klasa IIa i IIb

 Karta pracy dla Ewelinka C. i Monika T. Nie musicie drukować. proszę wpisać przykłady do zeszytu.
Karty pracy ucznia - Mnożenie w zakresie 100 - 2cz. | Mnożenie ...

Karta pracy dla Tobiasza O.
Tobiasz, proszę wpisać zadania do zeszytu. Nie musisz drukować.

 Lupuś. Edukacja dla najmłodszych: Wiosenne czytanie ze zrozumieniem
  Szczęść Boże
Poniżej znajdują się tematy na ten tydzień. Rozpocznijcie od zaśpiewania lub wysłuchania piosenki
"Zmartwychwstał Pan
"Zmartwychwstał Pan
Poniżej tekst
Zmartwychwstał Pan i żyje dziś Zmartwychwstał Pan i żyje dziś, blaskiem jaśnieje noc. Nie umrę, nie, lecz będę żył, Bóg okazał swą moc. Krzyż to jest brama Pana, jeśli chcesz przez nią wejdą. Zbliżmy się do ołtarza, Bogu oddajmy cześć

. 1) Dzięki składajmy Mu, bo wieczna jest Jego łaska. Z grobu powstał dziś Pan, a noc jest pełna blasku. Chcę dziękować Mu i chcę Go dziś błogosławić. Jezus mój Pan i Bóg, On przyszedł, aby nas zbawić.  
2) Lepiej się uciec do Pana niż zaufać książętom. Pan - moja moc i pieśń, podtrzymał, gdy mnie popchnięto. Już nie będę się bać, cóż może zrobić mi śmierć? Nie, nie lękam się i śpiewam chwały pieśń.  
3) Odrzucony Pan stał się kamieniem węgielnym. Pan wysłuchał mnie - On jest Zbawieniem mym. Cudem staje się noc, gdy w dzień jest przemieniona. Tańczmy dla Niego dziś, prawica Pańska wzniesiona
Przypominam o przesłaniu prac. Poniżej wypiszę numery z dziennika osób, których prace nie zostały przesłane. Proszę, o wykonanie prac do katechez umieszczonych na blogu. Klasa I i IIa ,IIb mają do wykonania dwie prace - odpowiedzi na pytania z rysunkiem oraz wykonanie trzech stacji drogi krzyżowej według podpowiedz. Dla chętnych wszystkie.
Klasa III miała do wykonania i przesłania jedną pracę - odpowiedzi na pytania i rysunek. poza tym mieliście się nauczyć formuły spowiedzi oraz tekst modlitwy powszechnej.
Klasy starsze miały udzielić odpowiedzi na pytania, zawarte pod tematem.
Brakuje prac od następujących numerów z dziennika
Klasa I- 6, 9, 15,17, 18, 20, 21, 22.
Klasa IIa- 1, 4, 5, 6, 11, 12, 
Klasa IIb - 10, 14
Klasa III - 15, 16, 19, 20
Klasa V - 1, 4, 7, 18, 19, 21, 22, 23
Klasa VIa - 6, 8, 13, 16, 17,
Klasa VIb - 3, 9, 
Klasa VII - 1, 2, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 18, 20, 21, 22, 
Klasa VIII - Mam pracę: Patrycja Z, Paulina Z, Kacper T, Emilia N, Patrycja T,
 Amelia M,Mikołaj M, Kasia P, Zuzia K, Jakub F. Pozostałych brak.
Proszę o przesłanie prac do czwartku.


Klasa I,II a i II b, III
Przeczytajcie fragment Ewangelii Św. Marka mówiący o zmartwychwstaniu Pana Jezusa.
Ewangelia Św. Marka
ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA
Pusty grób1
Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa2. Wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. A mówiły między sobą: «Kto nam odsunie kamień od wejścia do grobu?» Gdy jednak spojrzały, zauważyły, że kamień był już odsunięty, a był bardzo duży. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział». One wyszły i uciekły od grobu; ogarnęło je bowiem zdumienie i przestrach. Nikomu też nic nie oznajmiły, bo się bały3.


Zwyczaje Wielkanocne
Koszyczek Wielkanocny
Ostatni Tydzień prze Świętami Wielkanocnymi nazywany jest Wielkim Tygodniem. A w nim 3 wielkie dni:
Wielki Czwartek- Pan Jezus spożywa uroczystą kolację z Apostołami, umywa im nogi, pokazując, że mamy sobie wzajemnie pomagać. Przemienia chleb i wino w swoją krew.
Wielki Piątek- Pan Jezus Umiera
Wielka Sobota- Przygotowujemy się do radości Zmartwychwstania.
Idziemy do kościoła poświęcić pokarmy. Na kolejnych ilustracjach zobaczycie, co powinno się znaleźć w koszyczku.




http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/01/w5.jpg
http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/01/w3.jpg
http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/01/w2-1.jpg


http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/01/w7.jpg




http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/01/w8.jpg







Zadanie domowe
Napisz w zeszycie, jakie potrawy powinny znaleźć się w koszyczku. Narysuj piękną pisankę.
Prześlij pracę.

Klasa V,VIa, VIb, VII, VIII

Temat: Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa  i tradycje wielkanocne.
               Przed nami najważniejsze dla nas chrześcijan święta w roku – Wielkanoc – czyli święta Zmartwychwstania Pańskiego. Są one dla nas okazją do refleksji nad najważniejszymi wydarzeniami z dziejów naszego odkupienia. Przygotowując się do ich dobrego przeżycia spróbujemy zatrzymać  się dziś nam faktem zmartwychwstania, nad historią tych świąt i nad związanymi z nimi zwyczajami.
               Zanim przypomnimy sobie najważniejsze fakty związane ze zmartwychwstaniem Chrystusa  zapraszam was na małą wyprawę do Jerozolimy.
               Zatrzymujemy się tym razem przed Bazyliką Grobu Świętego. Jej wnętrze kryje najcenniejszą pamiątkę chrześcijan – pusty grób Chrystusa. Gdy składano do niego ciało Jezusa miejsce to znajdowało się poza murami miasta, jednak już w 42 roku po Chrystusie dzięki królowi Agrypie I znalazło się z obrębie murów Jerozolimy.
W czasach cesarza Konstantyna nad pustym grobem Chrystusa zaczęto budować pierwszą świątynię chrześcijańską
i choć nie przetrwała ona do dziś i w ciągu wieków była wielokrotnie przebudowywana, niezmiennie w jej wnętrzu można zobaczyć komorę grobową wraz z przedsionkiem – milczących świadków zmartwychwstania.

Dawna Jerozolima. Golgota i Grób Pański. 3D model (od początku do 2:32):

               Poznaliśmy już miejsce wydarzeń, kolej zatem na fakty. Pomogą nam w tym teksty Ewangelii (Mt 28, 1-8; Mk 16, 1-8; Łk 24, 1-8; J 20, 1-8).
               Teksty Ewangelii, choć różnią się kilkoma szczegółami, podają te same, najważniejsze fakty.
               Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest wydarzeniem historycznym potwierdzonym przez wiele faktów
i naocznych świadków. Pamiątkę zmartwychwstania obchodzono już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, choć
w trzecim wieku poważnym problemem stało się wyznaczenie daty tego wydarzenia. Na soborze Nicei (w 325 roku) ustalono, że Święta Wielkanocne powinny być obchodzone w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (po wiosennym zrównaniu dnia z nocą). Sobór nie określił jednak kiedy następuje wiosenne zrównanie co spowodowało dalsze spory w sprawie daty uroczystości. Dopiero na przełomie VII i VIII wieku ustalono, że wiosenne zrównanie przypada na dzień 21 marca, a datą Wielkanocy jest niedziela przypadająca po pełni księżyca wypadającej po dniu 21 marca. Oznacza to, że najwcześniejszą datą niedzieli wielkanocnej może być dzień 22 marca, zaś najpóźniejszym terminem uroczystości – 25 kwietnia.
               Święta Zmartwychwstania Pańskiego to dla chrześcijan najważniejsze i najbardziej uroczyście przeżywane wydarzenie w roku liturgicznym. Nic więc dziwnego, że w ciągu wieków związało się z nimi w wielu krajach wiele zwyczajów i tradycji. Wiele z nich wpisało się także w naszą polską kulturę.
               Poświęcenie palm w niedzielę palmową. Jest to pamiątka wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Według tradycji poświęcone palmy chronią przed nieszczęściem.
               Świąteczne porządki w domu. Symbolizują oczyszczenie domu i serca ze zła oraz grzechu.
               Malowanie pisanek. Są symbolem życia i odrodzenia. Podarowanie ich ludziom oznacza przekazanie najlepszych życzeń: zdrowia i długiego życia.
               Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Jest to dziękczynienie Panu Bogu za pokarm, którym nas obdarza. W centrum tzw. „święconki” znajduje się figurka baranka, który symbolizuje Jezusa Chrystusa, Baranka Bożego, który został zabity za nasze grzechy. Jajka są symbolem nowego życia a wędlina oznacza koniec Wielkiego Postu.
    Jajko jest symbolem życia. Dzielenie się nim w dzień Zmartwychwstania jest wyrazem wzajemnej miłości i przekazywania sobie najlepszych życzeń.
               Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest dla wierzących w Chrystusa okazją do przypomnienia najważniejszych prawd wiary. By dobrze ją przeżyć nie wystarczy przygotować się do niej w czysto zewnętrznym wymiarze – posprzątać mieszkania, przygotować świąteczne potrawy, zadbać o przestrzeganie obowiązujących zwyczajów i tradycji. W tym celu, podczas ostatnich katechez mówiliśmy o akcie żalu doskonałego, który jest naszym pojednaniem z Bogiem. Pozwala nam znów powrócić do Dobrego Ojca. Tak, jak w Wielki Czwartek do południa wszystko się kończy, (znikają stare oleje św. oraz zjadany jest Najświętszy Sakrament), tak my mamy zakończyć swoje życie w grzechu. Mówiliśmy też o przyjmowaniu Komunii duchowej. W centrum naszego świętowania nie może zabraknąć w te świąteczne dni refleksji nad tajemnicą naszego odkupienia. To ona powinna być źródłem naszej świątecznej radości.
Pamiętajcie, liturgia Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątki i Wielkiej Soboty, to jedna kilkudniowa liturgia. Niech nas na niej nie zabraknie

W ramach zadania domowego, proszę zrobić sobie rachunek sumienia i wzbudzić w sobie( na miarę swoich możliwości) żal doskonały za grzechy. (Doskonały, czyli żałuję tego co złe, bo kocham Boga)

We wcześniejszej katechezie, na blogu z dnia 30 marca, w katechezie dla klasy VII i VIII znajdują się dwie propozycje żalu doskonałego. Zachęcam do skorzystania z nich.

3 komentarze:

22 czerwca

Dla wszystkich klas na ten tydzień. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! To już ostatni tydzień naszych spotkań katechetycznych. Dzięk...