środa, 15 kwietnia 2020

15 kwietnia


Szczęść Boże
Witam Was Kochani po przerwie świątecznej. Mam nadzieję, że wszyscy zdrowi i szczęśliwi. Przed nami dalszy ciąg katechez zdalnych.Łącząc się z Wami duchowo, rozpocznijmy od radosnego śpiewu
"Zmartwychwstał Pan"
Zmartwychwstał Pan
Zapraszam na katechezę.

Klasa IIa i IIb, III
Temat: Chrystus Zmartwychwstał
 W czasie Świąt Wielkanocnych, wspólnie z rodziną zasiadaliśmy do uroczystego śniadania, podczas, którego dzieliliśmy się jajkiem- symbolem nowego życia. Stół to miejsce, przy którym spożywamy posiłki, przy którym wspólnie rozmawiamy. Cieszymy się, że jesteśmy razem. Gromadzimy się przy stole z racji różnych uroczystości. Wtedy, oprócz domowników, pojawiają się goście, a my cieszymy się, że są z nami. Pan Jezus także odwiedzał ludzi i brał udział w przyjęciach, np w uroczystości zaślubin. Posłuchajcie o dwóch smutnych uczniach Pana Jezusa i pewnym spotkaniu, którego się nie spodziewali.
Ewangelia Św. Łukasza
Dlaczego uczniowie nie spodziewali się takiego spotkania?
 Nie wierzyli, że Jezus zmartwychwstał. Bali się, zapomnieli o proroctwie, o którym przypomniał im Jezus, gdy z nimi rozmawiał, podczas drogi.Uczniowie rozpoznali Go właśnie wtedy, gdy zasiadł z nimi do stołu i podobnie jak w Wieczerniku, pobłogosławił, połamał chleb i dał im do jedzenia.
My też jesteśmy uczniami Jezusa. Gdzie dziś możemy spotkać się z Nim na uczcie? Gdzie dla nas łamie chleb?
 Czas na Biblię

Zapamiętajcie!
Ile razy bierzemy udział we Mszy Świętej, uczestniczymy w uczcie Pana Jezusa. Jezus jest Gospodarzem tego spotkania, na którym łamie chleb i daje tym, którzy chcą przyjmować Jego Ciało ukryte pod tą postacią.  Msza Św. jest prawdziwym spotkaniem z Jezusem przy łamaniu chleba.

Często mówiąc o Mszy Św. używamy słowa Eucharystia. Nazwa ta podkreśla nasze dziękczynienie podczas Mszy Św. Wiemy już, że Msza Św. to uczta ofiarna, bo Pan Jezus podczas Mszy Św. składa siebie w ofierze jako Baranek Boży, który gładzi grzechy świata.
Zaśpiewajcie "Pan Wieczernik przygotował", prosząc abyśmy zawsze wychodzili ze Mszy Św. radośni,  tak jak uczniowie z Emaus,po spotkaniu z Jezusem wrócili z radością do Jerozolimy, by opowiedzieć innym, co ich spotkało.
 Pan Wieczernik przygotował
Praca domowa
Po zapisaniu tematu, przepisz do zeszytu zdania z  Zapamiętaj( te kolorowe). Zapamiętaj je.
Przepisanych zdań nie przesyłamy do Pani.

Ważne
Osoby, które nie przesłały zaległych prac, proszę przesłać do piątku.

Klasa VIII
Temat:Ludzkie zło i Boże dobro
Znacie na pewno powiedzenie "Nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej". Jak myślicie, co faktycznie oznacza to powiedzenie. jaki jest jego sens?
Powiedzenie to, wyraża nadzieję, iż sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, nie jest aż tak dramatyczna, jak może się wydawać w pierwszej chwili. W każdej trudnej sytuacji życiowej istnieją jakieś elementy dobra, które mobilizują do tego, by nie poddawać się zniechęceniu.
Bardzo trudną sytuację przeżył w swoim życiu bohater naszej katechezy, Józef Egipski.
Proszę zapoznać się z historią Józefa na podstawie podręcznika- str. 70,71
 lub Pisma Św. Rdz 37-45



 je1


W historii Józefa dostrzegamy wiele wydarzeń, które całkowicie zmieniają jego życie. Józef kochany przez ojca, a zarazem nienawidzony przez braci, zostaje sprzedany jako niewolnik na dwór Potifara, a staje się zarządcą jego domu; w skutek intrygi żony Potifara, trafia do więzienia, by następnie dostać się na dwór faraona i zostać zarządcą całego Egiptu; poniżany przez braci staje się ich dobroczyńcą. Tak z trudnych wydarzeń wynikło dobro.Józef dostrzegł w swoim życiu działanie Boga: "Dla waszego ocalenia od śmierci Bóg wysłał mnie tu przed wami '; "Bóg mnie wysłała przed wami, aby wam zapewnić potomstwo na ziemi i abyście przeżyli dzięki wielkiemu wybawieniu.zatem nie wyście mnie tu posłali, lecz Bóg".
Historia Józefa Egipskiego ukazuje, że Bóg realizuje swój plan zbawienia ludzi mimo ich niewierności i grzechu.
Trudne sytuacje życiowe często zmuszają człowieka do zastanowienia się nad sensem swojego życia. Ludzie poszukują wtedy odpowiedzi na pytanie, kto lub co kieruje ich życiem. Szczególnie w sytuacji bólu, cierpienia zastanawiamy się, czy Bóg faktycznie troszczy się o mnie?
Nad dziejami świata i nad każdym z nas czuwa Bóg, który jest kochającym Ojcem. Nie trzeba się więc lękać, lecz patrzeć z ufnością w nieznaną przyszłość, nawet jeżeli rysuje się ona w czarnych barwach. Cierpienie przez to nie zniknie, jest nadal boleśnie realne, ale człowiek ufa, że skoro Bóg je dopuszcza, niewątpliwie ma jakiś sens. a Bóg nie przestaje być blisko człowieka.
Bóg w swojej wszechmocnej Opatrzności może wyprowadzić dobro nawet ze skutków zła.
Opatrzność Boża to opieka Boga nad człowiekiem, by go razem z całym stworzeniem doprowadzić do pełnej doskonałości i ostatecznego celu. Opatrzność Boża działa również przez stworzenia. Bóg pozwala ludziom współpracować w sposób wolny z Jego zamysłami.
Módlmy się
Panie Boże, Ty w swojej Opatrzności stworzyłeś świat i troszczysz się o niego. Ty nie zrażasz się ludzkimi grzechami, ale nawet ze zła wyprowadzasz dobro, aby doprowadzić wszystkich do siebie.  Proszę Cię strzeż mojego serca i prowadź mnie przez wszystkie wydarzenia mojego życia, abym coraz bardziej Cię poznawał i kochał. Amen

 Ważne
Do piątku proszę przesłać zaległe prace

2 komentarze:

22 czerwca

Dla wszystkich klas na ten tydzień. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! To już ostatni tydzień naszych spotkań katechetycznych. Dzięk...