wtorek, 31 marca 2020

1 kwietnia

Szczęść Boże
Zaśpiewajmy piosenkę
Zrzuć ciężary

klasa IIa i b
Temat : Jezus oddaje swoje życie za nas
klasa III
Temat Skutki sakramentu pokuty

Na ostatnim spotkaniu mówiliśmy o krzyżu, któremu oddajemy cześć w Wielki Piątek.Powiedzieliśmy, że jest on znakiem miłości oraz wybaczenia.

Wiecie,że każdy człowiek ma ciało i duszę - i należy troszczyć się o jedno i o drugie. 

Co robimy, gdy choruje ciało? (idziemy do lekarza; mówimy mu szczerze i jak najdokładniej o tym, co nam dolega; lekarz bada nas i wystawia diagnozę - przepisuje lekarstwa, które należy zgodnie z zaleceniami zażywać; w konsekwencji - odzyskujemy zdrowie)


Analogicznie dzieje się, gdy choruje dusza. Co jest tą chorobą duszy? - Oczywiście to GRZECH.
 I także tutaj potrzebujemy pomocy lekarza, aby uleczyć duszę z grzechów, gdyż sami tego nie potrafimy i sami sobie nie poradzimy. Kto jest tym lekarzem?
Oczywiście Bóg .Na wcześniejszych katechezach mówiliśmy o ustanowieniu sakramentu pokuty
To właśnie

SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA JEST LEKARSTWEM DLA KAŻDEGO, KTO POPEŁNIŁ GRZECH I SZCZERZE ZA NIEGO ŻAŁUJE. TO SAM JEZUS JEST TYM BOSKIM LEKARZEM, KTÓRY LECZY DUSZĘ CZŁOWIEKA.
 
 Jakie skutki pociąga za sobą Sakrament Pokuty i Pojednania?
Dobra spowiedź sprawia, że wracamy do jedności z Bogiem, który odpuszcza nam wszystkie grzechy. Wraz z odpuszczeniem grzechów - Jezus przywraca nam utraconą przez grzechy łaskę uświęcającą i przyjaźń Bożą. Dodaje nam też siły do skutecznej walki z szatanem, grzechami, wadami i naszą słabością.

Poprzez dobrą spowiedź Bóg daruje nam karę wieczną (piekło) spowodowaną przez grzechy śmiertelne (ciężkie) oraz częściowo również karę doczesną za grzechy. Przed nami na nowo otwiera się Niebo. Dzięki temu do naszego serca wraca szczęście i radość z obecności Boga w nas.
Ponadto dobra spowiedź sprawia, że zostajemy pojednani z Kościołem, który przez nasze grzechy również został z raniony. Bo Kościół to - inni ludzie, których w różny sposób przez poraniliśmy, a poprzez zadośćuczynienie staramy się te krzywdy naprawić.
Pamiętacie jak nazywa się mebel w kościele, który służy do spowiedzi?
- Tak konfesjonał 

Przy konfesjonale człowiek wyznaje swoje grzechy, a kapłan, mocą Jezusa Chrystusa udziela rozgrzeszenia.

Zapamiętaj – Rozgrzeszenie to udzielone przez Boga, za pośrednictwem kapłana, przebaczenie grzechów. 
 Jako uczniowie kl. II i III jeszcze nie przystępujecie do sakramentu pokuty i pojednania, ale należy  prosić Pana Boga o przebaczenie grzechów. Możemy to uczynić słowami Aktu żalu, który już umiecie, słowami modlitwy Pańskiej ze szczególnym podkreśleniem słów "i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom" a także słowami spowiedzi powszechnej, które odmawiamy podczas Mszy Św. ale również w osobistej, prywatnej modlitwie.


Oto słowa spowiedzi powszechnej
Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i świętych i was bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.

Pamiętaj
Zawsze szczerze przepraszaj Boga za swoje grzechy i staraj się poprawić.
Szczery żal za grzechy uczyń przed Wielkim Piątkiem, aby dobrze przeżyć Święta Wielkanocne i oddać chwałę Bogu, który jako lekarz, leczy  rany naszej duszy .

Zadanie domowe Naucz się formuły spowiedzi powszechnej
Zaśpiewaj piosenkę -  Przepraszam Cię Boże

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

22 czerwca

Dla wszystkich klas na ten tydzień. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! To już ostatni tydzień naszych spotkań katechetycznych. Dzięk...